Cena biznesplanu - czy warto inwestować w profesjonalne usługi?

Ocena: 0.00/0

Biznesplan jest niezbędnym narzędziem dla każdej osoby planującej założenie własnej firmy lub rozwoju już istniejącego przedsiębiorstwa. Często jednak wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować czas i pieniądze w sporządzenie profesjonalnego biznesplanu. W końcu jego cena może być dość wysoka, a na rynku dostępne są również darmowe lub tanie szablony, które wydają się prostszym i tańszym rozwiązaniem.

W tym artykule omówimy, jakie korzyści płyną z inwestycji w profesjonalny biznesplan oraz jakie czynniki wpływają na jego cenę. Dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z usług specjalisty i na co zwrócić uwagę, wybierając firmę zajmującą się sporządzaniem biznesplanów. Odpowiemy również na pytanie, czy cena biznesplanu zawsze odzwierciedla jego jakość i czy warto inwestować w najdroższe usługi.

Cena biznesplanu – Ile kosztuje dobry biznesplan?

W momencie, gdy otwierasz nową firmę lub zaczynasz mocno ją rozwijać, ważne jest, abyś miał jasny i klarowny plan działania. Posiadając taki plan, o wiele łatwiej będzie Ci krok po kroku dojść do wyznaczonego celu bez popełniania karygodnych błędów, które mogą Cię oddalić od osiągnięcia sukcesu. W wielu przypadkach dążenie do celu bez dobrego biznesplanu może być niemożliwe. 

Spora część przedsiębiorców podejmuje próby rozwoju swojej firmy bez biznesplanu. Dzieje się tak głównie z powodu braku czasu lub braku świadomości, że wcale nie muszą robić tego sami. Pisanie biznesplanu, jak wiele innych czynności w firmie można zlecić zewnętrznym firmom, które się w tym specjalizują i które zrobią to profesjonalnie. Niestety jednak, jak każde zlecenie, napisanie biznesplanu generuje dodatkowy koszt, z którym na pewnym etapie rozwoju firmy mimo wszystko warto się zmierzyć.

Jaka jest cena biznesplanu? Czy warto inwestować?

Firmy profesjonalnie zajmujące się pisaniem biznesplanów zwykle za jego napisanie pobierają opłatę od 2000 do 20 000 zł. Oczywiście cena biznesplanu może być o wiele wyższa i w głównej mierze zależy od poziomu skomplikowania Twojego projektu, a co za tym idzie od długości biznesplanu.

Cena biznesplanu dla małej firmy nie powinna być wyższa niż kilka tysięcy złotych, ale to nie wielkość firmy ma wpływ na ostateczną cenę. To, że firma jest mała, nie oznacza, że nie zamierza wyjść na rynek z nowym zaawansowanym projektem, który jest na tyle skomplikowany, że stworzenie dla niej biznesplanu może mieć dość wysoką cenę.

Czy pisane biznesplanu samemu ma sens?

Oczywiście, nie musisz od razu korzystać z firmy, która zawodowo zajmuje się pisaniem biznesplanów. Na początkowym etapie możesz sam podjąć próbę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ to Ty najlepiej wiesz, jaki jest Twój cel sporządzenia biznesplanu i jakie masz możliwości, aby go osiągnąć.

Nawet jeśli po pewnym czasie stwierdzisz, że biznesplan, który sam napisałeś, nie jest na tyle dobry, abyś za jego pomocą mógł osiągnąć wyznaczony cel, nie przejmuj się. Dzięki podjętej próbie będziesz miał już poukładane myśli, pomysły i jeszcze lepiej sprecyzowany cel. Podjęcie próby stworzenia biznesplanu może całkowicie przeformatować sposób Twojego myślenia o nowym biznesie. A co najważniejsze, jeśli planujesz skorzystać z firmy zajmującej się pisaniem biznesplanów to biznesplan, który sam stworzysz, będzie świetnym podkładem do rozpoczęcia współpracy i nakreślenia Twoich celów.

Warto też wziąć pod uwagę, że biznesplan, który sam przygotujesz, wcale nie musi okazać się kiepski, a jedynie będzie wymagał uporządkowania oraz drobnych korekt. W tym celu nie będziesz musiał korzystać z firmy, która napisze dla Ciebie biznesplan od podstaw, a jedynie zrobi stosowną korektę. Jest to doskonała opcja, która sprawi, że cena biznesplanu będzie stanowczo niższa. 

Zanim jednak podejmiesz swoją pierwszą próbę, pamiętaj, że kompleksowy biznesplan zawiera wiele składowych takich jak np.: streszczenie wykonawcze, analizę rynku, plan marketingowy, plan finansowy z prognozami finansowymi na 3-5 lat oraz inne niezbędne elementy wymagane przez ewentualnych inwestorów, z którymi będziesz chciał rozpocząć współpracę. 

Którą wybrać firmę do napisania biznesplanu?  Czy cena za napisanie biznesplanu może o czymś świadczyć?

Na rynku istnieje bardzo dużo firmy oferujących pisanie biznesplanów na zamówienie. Niestety nie wszystkie podchodzą profesjonalnie do swoich zadań, a co gorsza nie posiadają nawet odpowiedniej wiedzy. Jest jednak jeden ważny czynnik, który odróżnia amatorów od profesjonalistów i jest to cena biznesplanu, którą oferuje nam dana firma.

Nie od dziś wiadomo, że cena ma ogromne znacznie co do jakości usługi. Zazwyczaj firmy oferujące bardzo niskie ceny za napisanie biznesplanu dopiero co raczkują na rynku i w ten sposób szukają nowych klientów. Ponadto firmy oferujące swoje usługi w niskich cenach mają ograniczone możliwości finansowania swoich działań np. należyte wynagrodzenie swoich pracowników, czego skutkiem może być brak odpowiedniego doświadczenia i zaangażowania w powierzony projekt.

Drugim wariantem jest wybór firmy, która jest znana na rynku od wielu lat i ma solidnie wypracowaną markę. W tym przypadku możemy być niemal pewni, że zostaniemy obsłużeni profesjonalnie na każdym etapie współpracy. Ten wariant ma również jedną wadę – cenę. Cena biznesplanu napisanego przez renomowaną firmę może być nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku, gdy wybierzesz firmę, która dopiero co zaczyna. Wybierając znaną firmę, musimy być gotowi na to, że w cenie biznesplanu jest również uwzględniona cena marki.

Warto sobie w tym miejscu zdać pytanie: „Czy warto oszczędzać na biznesplanie?” Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie nie, ale to nie oznacza również, że musisz przepłacać. Na rynku możesz znaleźć również firmy, które świadczą swoje usługi na bardzo wysokim poziomie bez zawyżania cen. Zazwyczaj są to małe lub średnie firmy, które dopiero budują pozycje lidera.


 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Biznesplan jest niezbędnym narzędziem dla każdej osoby planującej założenie własnej firmy lub rozwoju już istniejącego przedsiębiorstwa. Często jednak wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować czas i pieniądze w sporządzenie profesjonalnego biznesplanu. W końcu jego cena może być dość wysoka, a na rynku dostępne są również darmowe lub tanie szablony, które wydają się prostszym i tańszym rozwiązaniem.W tym artykule omówimy, jakie korzyści płyną z inwestycji w profesjonalny biznesplan oraz jakie czynniki wpływają na jego cenę. Dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z usług specjalisty i na co zwrócić uwagę, wybierając firmę zajmującą się sporządzaniem biznesplanów. Odpowiemy również na pytanie, czy cena biznesplanu zawsze odzwierciedla jego jakość i czy warto inwestować w najdroższe usługi.Cena biznesplanu – Ile kosztuje dobry biznesplan?W momencie, gdy otwierasz nową firmę lub zaczynasz mocno ją rozwijać, ważne jest, ...