Dlaczego warto wykonywać badanie krwi oraz jak się do niego przygotować?
Badanie krwi jest jednym z kluczowych czynników, które pomagają zdiagnozować właściwy stan naszego organizmu. Dzięki różnorodnym substancjom zawartym w tym życiodajnym płynie, lekarz może rozpoznać formę oraz potencjalne kłopoty zdrowotne. Powinno się tę czynność wykonywać systematycznie. Kluczowe jest także właściwe przygotowanie, które pomoże w osiągnięciu wiarygodnych wyników.
Rób badanie krwi co najmniej raz w roku
Ludzie mają tendencję do zaniedbywania swojego zdrowia. Praca, rodzina bądź hobby są ważniejsze od okresowych wizyt u lekarza. Jednak bez zdrowia pozostałe rzeczy przestają nas radować. Dbamy systematycznie o samochód, wykonujemy doroczny przegląd i wymieniamy najpotrzebniejsze podzespoły. Chodzimy do fryzjera, na spotkanie z przyjaciółmi, do parku i tak dalej. Jednakże trudno jest wyszukać nam czas na szybkie badanie, gdzie wyniki są do odebrania z reguły kolejnego dnia. Co więcej, koszt wykonywanej diagnozy jest względnie niski.
Kiedy symptomy dają o sobie znać
Organizm niezwykle często sygnalizuje nam, że coś zaczyna się dziać niedobrego. Senność, utrata wagi, przemęczenie oraz inne objawy to powód do zrobienia badań krwi. Oczywiście można udać się do lekarza, jednak on prawdopodobnie również zleci wykonanie morfologii. Jest to fundamentalne badanie, od jakiego zaczyna się diagnozę stanu zdrowia niemalże każdego pacjenta.
Badanie na czczo jest ważne
Jeżeli zależy nam na wiarygodności badań, najlepiej wybrać się na pobranie krwi na czczo. To jest absolutne minimum, jakie powinniśmy wykonać, żeby mieć pewność, że pozyskane wyniki będą pewne. Niemniej jednak czasem zdarza się tak, że jakieś wskaźniki odbiegają od normy. Dotyczy to szczególnie poziomu cholesterolu. Po drugich badaniach kontrolnych stężenie jest już w należytym zakresie. Od czego to zależy?
Na wyniki badań ma wpływ to co ostatnio spożywaliśmy
Człowiek jest organizmem biologicznym, dlatego tak naprawdę wszystko, co konsumujemy ma wpływ na rezultaty badań. Objawia się to w postaci poziomu cukru we krwi, tłuszczy nienasyconych, witamin oraz innych związków chemicznych. Gdy chwilę przed badaniem na kolację skonsumujemy duży posiłek, bogaty w produkty słodkie czy też smażone, to wizyta w przychodni bez śniadania oraz porannej kawy mało zmieni, bowiem organizm nie zdąży strawić wcześniejszego pożywienia. Stąd najlepiej skonsumować lekki posiłek dzień przed badaniem krwi.
Nie przejmuj się lekami, które bierzesz
Regularne przyjmowanie leków może mieć wpływ na rezultaty badań. Niemniej jednak z reguły nie jest to drastyczna zmiana. Kiedy w trakcie analizy uzyskanych rezultatów, poinformujemy lekarza o przyjmowaniu różnorodnych tabletek, powinien on uwzględnić je w danych, które otrzymał z laboratorium. Dlatego najlepiej jest nie rezygnować z powszednich leków przed badaniem krwi.