Jak uprawiać słoneczniki? Prosty poradnik

Ocena: 0.00/0

Mówi się, że "z małych żołędzi wyrastają wielkie dęby" i to samo można powiedzieć o słonecznikach. Z małego nasionka wyrosną gigantyczne, złote kwiaty, z których niektóre mają wielkość talerzy obiadowych. Radzimy zatem jak uprawiać słoneczniki i przedstawiamy kilka przyciągających wzrok i niezwykłych odmian.

Od czego zacząć uprawę słoneczników?


Nic tak dobrze nie wygląda w lecie, jak garść kwiatów słoneczników. Jeśli chodzi o uprawę słoneczników, kuszące może być wybranie sadzonek z lokalnego centrum ogrodniczego, jednak uprawa słoneczników z nasion jest łatwa i o wiele bardziej satysfakcjonująca. Słoneczniki są niezawodnymi, odpornymi roślinami jednorocznymi. Są łatwe w uprawie dla ogrodników w każdym wieku, a ich słoneczny spektakl kwitnie przez całe lato, zapewniając nam promienne towarzystwo, aż do ostatnich dni jesieni.

Jak wysiewać nasiona słonecznika?


W marcu wysiewaj pojedyncze nasiona na tacy do nasion lub w doniczkach o średnicy 7,5 cm. Posadź je na głębokości około 1,5 cm, używając dobrej jakości, uniwersalnego kompostu i dobrze podlej nasiona. Należy je umieścić w chłodnym, jasnym miejscu i przykryć przezroczystą plastikową torbą lub pokrywą tacy na nasiona, aby utrzymać ciepło nasion. Gdy siewki urosną, należy je przesadzić do większych doniczek, zasilić dużą ilością kompostu i regularnie podlewać. W czerwcu, gdy miną ostatnie przymrozki i siewki osiągną wysokość około 30 cm, są gotowe do sadzenia.


Jak uprawiać słoneczniki?

Sadzonki należy sadzić bezpośrednio do gruntu w słonecznym, osłoniętym miejscu. Idealna jest tylna część ogrodu.
Słoneczniki rozwijają się w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, dlatego należy ściółkować korzenie i obficie nasypać do dołka dobrej jakości kompostu i żwiru. Dodatek dobrze zmurszałego obornika dodatkowo wzmocni słoneczniki. Słoneczniki należy zawsze podpierać, delikatnie przywiązując je do mocnego palika bądź ogrodzenia. Jest to niezbędne, w celu uniknięcie przechylania się długiej i z czasem ciężkiej łodygi. Słoneczniki mogą dobrze rosnąć w pojemnikach, ale najwyższe są zawsze sadzone w ziemi.


W jaki sposób uzyskać piękny efekt uprawy słoneczników?

Aby uzyskać ciągłą ekspozycję słoneczników, wysiewaj kilka nasion co kilka tygodni.  W nagrodę otrzymasz chór tych radosnych kwiatów od wczesnego lata do końca jesieni. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli planujesz wykorzystać słoneczniki w aranżacjach z kwiatów ciętych. 

Jak należy pielęgnować słoneczniki?


Słoneczniki należy regularnie podlewać i nie dopuszczać do ich wyschnięcia. Można podlewać rośliny słonecznika co tydzień, aby pobudzić je do wzrostu przed kwitnieniem, a regularne uzupełnianie nawozem wspomoże utrzymać ich siłę. Warto poświęcić trochę czasu na ochronę młodych roślin słonecznika przed ślimakami. Wystarczy, że u podstawy łodyg umieścimy przyjazny dla dzikich zwierząt granulat. Aby uchronić się przed szkodnikami takimi jak słonecznikówka czy też błyszczka jarzynówka, warto spryskać łodygi i kwiaty domową mieszanką oleju słonecznikowego i wody.

Co zrobić po zakończeniu kwitnienia?

Oprócz tego, że zapewniają wspaniały widok w ogrodach przez całe lato, ich nasiona można zbierać w celach kulinarnych lub jako zdrowy przysmak. Po zakończeniu kwitnienia słoneczników należy odciąć główki kwiatów i pozostawić je do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Następnie zetrzyj nasiona z główek kwiatowych, a potem ostrożnie usuń ich twardą łupinkę nasienną, aby cieszyć się nimi jako przekąska. Pozostałe nasiona należy przechowywać w przepuszczalnym pojemniku lub w kopercie, aby móc je wysiać w następnym roku. Na koniec należy wyjąć całe rośliny z ziemi i umieścić je w kompostowniku.

 

Jakie są polecane odmiany słoneczników?


Myśląc o słonecznikach, od razu wyobrażamy sobie gigantyczne złote kwiaty o prostych łodygach. Istnieje jednak wiele niezwykłych odmian, które mogą pochwalić się kwiatami w odcieniach palonego pomarańczu, czerwieni, różu, bieli lub brzoskwini. Wśród odmian słonecznika uprawianych dla uzyskania ziaren i polecanych dla początkujących rolników, można wyróżnić można średniowczesną odmianę Helesun SU oraz Florasun. Charakteryzują się wysokim plonem oraz zawartością oleju w nasionach. Odmiana Teddy Bear należy do odmian słoneczników ozdobnych. Osiąga wysokość ok. 40-60 cm, posiada zielone liście, słabo rozgałęzioną, sztywną łodygę i duże, pełne kwiaty o intensywnie żółtych płatkach. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Niezależnie od odmiany, słoneczniki należą do roślin heliotropowych, co oznacza, że zwracają się kwiatem zawsze w stronę słońca.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy