Jakie są najlepsze naturalne i ekologiczne nawozy?

Ocena: 0.00/0

W dzisiejszych czasach wszędzie widzimy sztuczne zamienniki naturalnych produktów, które pomagają nam oszczędzać czas. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku nawozów, które dostępne są aktualnie w każdym supermarkecie. Z pewnością mają one pozytywny wpływ na nasze rośliny. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu w codziennym życiu, powinieneś rozważyć ich stosowanie. Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz we własnym zakresie. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo poświęcenia. Czy przyniesie również większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Jakie są rodzaje ekologicznych nawozów? 

Rozróżniamy parę podstawowych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeżeli posiadamy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj wszelakie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, żeby przemieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, aby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, na ogół stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wsadzamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety stosowania nawozów organicznych i ekologicznych

Dzięki używaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w niezbędne składniki pokarmowe i wartościową próchnicę. Wartościowe elementy przenikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na szkodliwe substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet silny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji oraz wyczucia, żeby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady nawożenia roślin nawozem ekologicznym 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim rośnie oraz potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, ażeby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do obumarcia rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, który sprawia, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Jest kilka rzeczy, których należy się szczególnie wystrzegać podczas nawożenia. Często zdarza się, że niedbałe rozłożenie produktu skutkuje przygnieceniem rośliny. Niestety kończy się to tym, że nie ma ona możliwości wzrostu i całkowicie się osłabia. Warto więc o tym pamiętać i przyłożyć się do tej czynności. Nawozić najlepiej w lipcu, kiedy jest jeszcze wiele czasu do zimnych dni. Stosując się do tych zasad, z pewnością osiągniesz pożądane efekty.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

zyta96

Ja od zawsze używam torfu i świetnie mi się sprawdza.

2022-04-19
W dzisiejszych czasach wszędzie widzimy sztuczne zamienniki naturalnych produktów, które pomagają nam oszczędzać czas. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku nawozów, które dostępne są aktualnie w każdym supermarkecie. Z pewnością mają one pozytywny wpływ na nasze rośliny. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu w codziennym życiu, powinieneś rozważyć ich stosowanie. Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz we własnym zakresie. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo poświęcenia. Czy przyniesie również większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.Jakie są rodzaje ekologicznych nawozów? Rozróżniamy parę podstawowych typów nawozów organicznych, a wśród nich są: Kompost – jeżeli posi...