Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać onkologiem?

Ocena: 0.00/0

Lekarze cieszą się sporym szacunkiem wśród ludzi. Jest to jak najbardziej uzasadnione. Szczególnie lekarze specjaliści czują poszanowanie, a to dlatego, że zajmują się poważnymi dolegliwościami. Przykładem jest lekarz onkolog, który w dzisiejszych czasach ma dużo pracy. Walczy o każde życie tak samo mocno. Nie poddaje się i nie pozwala pacjentowi się poddawać, dając mu wiele wsparcia w walce z chorobą.

Kiedy udać się do poradni chirurgii onkologicznej?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w leczeniu nowotworów. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo stosunkowo dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu pobrania wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi uśmierzające, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uchronić pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić samopoczucie w ciężkim czasie.

Stopniowy oraz regularny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie lub zdrowie. Dzięki temu metody, jakie może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to wyjątkowo ważne przy bardzo trudnych oraz skomplikowanych operacjach, powiązanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznawaniu i zastosowaniu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na tworzenie coraz lepszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedostatki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

W czym krok po kroku może pomóc chirurg onkolog?

Dawniej wśród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, ponieważ cięcie guza ostrożnie wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była jeszcze w tej kwestii wystarczająco rozwinięta, dlatego pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to kluczowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Niezwykle istotne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie i podjęcie leczenia we właściwym momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny bagatelizować i odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej profesjonaliści zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog identyfikuje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące odpowiedniej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest dodatkowo biopsja celowana, wykonana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian nieco większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem raka. Wtedy chirurg onkolog musi zaimplementować immunoterapię czy też chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza i niezbędne jest wykorzystanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Poradnia chirurgii onkologicznej i badania wykonywane w tym miejscu

Należy uzmysłowić sobie, że chirurg onkolog ma trudne zadania każdego dnia. To od niego w głównej mierze zależy, w którą stronę pójdzie choroba. Pacjenci często są zrezygnowani, przytłoczeni, nie wierzą w dobry finał, a to utrudnia pracę lekarza. Musi udźwignąć rozmowy o pogarszającym się stanie zdrowia oraz widok umierających ludzi. Do tego jest zmuszony do podejmowania niekoniecznie pozytywnych wyborów.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy