W co się ubrać w góry latem?

Ocena: 0.00/0

Kiedy wybieramy się w góry, to myślimy o pięknych widokach gór, przyjemnym, ciepłym słońcu oraz szybkim i zdrowym marszu. Niestety, nie zawsze tak to wygląda! Przede wszystkim musisz się odpowiednio przygotować do letniej wycieczki w góry. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz narażony na poparzenie słoneczne, bolesne odciski na stopach lub odwodnienie organizmu. Warto zatem przemyśleć ubiór, który sprawi, że wyprawa okaże się świetną przygodą i zabawą!

Kup czapkę z daszkiem, aby uchronić głowę przed słońcem!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wielofunkcyjne chusty, standardowe czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które osłonią większą powierzchnię naszego ciała.

Zatroszcz się o odpowiednią odzież podczas wypadu w góry w okresie letnim!

Następnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania przepuszczały powietrze, innymi słowy były oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało z większym natężeniem poci się. W związku z tym ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała na przykład mokrą koszulką. Idealne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, stąd powinno się spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci długich zamków pod pachami, które odprowadzają powietrze. Stopień wodoszczelności jest zależny od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Wskazane jest zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Pamiętaj, aby podczas wycieczki latem w góry zabrać ze sobą właściwe buty!

Porządne buty na szlaki górskie to istotna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednak konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Oczywiście nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie trasy możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i solidne podeszwy. W trakcie chodzenia chronią nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle ważna, kiedy kroczymy przez kałuże lub strumyki czy zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Okulary przeciwsłoneczne – bardzo ważny element pobytu w górach latem

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry w słoneczne dni. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wówczas jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dopasowane, nie będą spadać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Podczas letniej wycieczki w góry zatroszcz się o właściwy plecak!

Plecak jest idealny do noszenia niezbędnych nam rzeczy jak np. kurtki przeciwdeszczowej, mapy, jedzenia oraz picia. Czasami zdarza się, że osoby przebywające na szlaku noszą reklamówki. Nie jest to prawidłowe rozwiązanie! Wracając do plecaka, warto zadbać o to, aby był usztywniany, a im dłuższy szlak, tym bardziej powinien być sztywny. Do tego miękki, by wygodniej leżał na plecach oraz posiadał dobrą wentylację, w szczególności w cieplejsze dni!

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy