Mechanik zawodowy - jak nim zostać i ile można zarobić?
Jednym z bardzo chętnie wybieranych przez panów zawodem jest mechanik samochodowy. Mechanika samochodowa to dziedzina, która w dzisiejszych czasach jest mocno rozwinięta. Bywa, że na rynku spotkamy fachowców, którzy specjalizują się w obsłudze aut tylko z wybranego kraju, na przykład Japonii. Niezależnie, od tego, jaka jest specjalizacja mechanika, istnieje szereg cech, które każdy z nich musi posiadać. Jak wygląda taki zawód i z czym pracownik warsztatu musi mierzyć się na co dzień? Odpowiadamy w tym tekście.
Chcesz zostać mechanikiem samochodowym? Oto kroki, jakie musisz podjąć
Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję oraz talent w tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest również samoukami.
Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach samochodów, motorów, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy samodzielnie. Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód lub tytuł można uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten czynnik jest najistotniejszy.
Co wlicza się w zakres obowiązków mechanika samochodowego?
Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.
Poznaj trudności, z jakimi często mierzą się mechanicy samochodowi
Ciężar, jakim charakteryzują się samochody jak również ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik bardzo często musi dopasować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tej przyczyny niezwykle często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem oraz w kanale warsztatowym albo w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.
Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, aby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać olbrzymiej siły i właściwej kondycji. Należy uważać oraz zabezpieczać się przed tym, aby nic nie przygniotło nam nogi.
Czy mechanik samochodowy jest dobrze opłacanym zawodem?

Jak zostać mechanikiem samochodowym?
Bardzo ważnym czynnikiem motywującym, który decyduje o wyborze zawodu, są średnie zarobki na rynku. Mechanicy samochodowi mają do wyboru dwie opcje — mogą zatrudnić się u pracodawcy lub pomyśleć o otwarciu własnego warsztatu. Ta druga opcja wymaga oczywiście dość sporych nakładów finansowych. Nie każdy młody mężczyzna po szkole posiada takie środki, podobnie jak zdolność kredytową. Zazwyczaj pada zatem decyzja o podjęciu pracy w cudzym zakładzie. Jest to także dobry sposób na zdobycie doświadczenia.
W Internecie można znaleźć bardzo dużo rankingów, które porównują średnie zarobki mechaników w różnych województwach. Podają one, że mediana, czyli średnia zarobków na stanowisku mechanika wynosi około 4100 zł brutto. Co drugi mechanik otrzymuje pensję w przedziale od 3400 do 5300 zł. Zarobki zależą oczywiście od poziomu wykształcenia, stażu pracy, umiejętności oraz wielkości firmy.