Zobacz, jakie obowiązki ma wulkanizator i czy jego praca się opłaca?

Ocena: 0.00/0

Na myśl o wulkanizacji mamy w głowie coroczną wymianę opon w naszym samochodzie w porze letniej i zimowej. Niemniej jednak na tym praca wulkanizatora się nie kończy! Do jego obowiązków należy serwisowanie opon, to znaczy robienie wszystkiego, aby doprowadzić je do całkowitej użyteczności, a przykładem może być konserwacja bieżników opon czy renowacja i malowanie felg. Poniżej opisujemy całą specyfikę tego zawodu! Zapraszamy.

Charakterystyka zawodu wulkanizatora!

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia specjalistycznej szkoły. Sympatycy tego zawodu uczą się pracy na przykład poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego fachu najliczniejszą grupę stanowią absolwenci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy prócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu kandydat powinien mieć dodatkowo siłę oraz wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Co robi w pracy wulkanizator?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może dużo zadań. W szczególności klienci zgłaszają się do nich przy okazji okresowej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym często wykonywanym zajęciem jest szukanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wykrywania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują rozmaitość metod. Pośród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Naprawiają uszkodzenia powstałe w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony, jak i felgi. Prostują te pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się także renowacją oraz malowaniem felg.

Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory, a także wyważarki do kół.

Czy opłaca się pracować jako wulkanizator?

Popularność wulkanizatorów nie słabnie i tak będzie, dopóki jeździmy samochodami! Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że zakłady wulkanizacyjne najwięcej zarobku mają podczas wymiany opon w sezonie letnim i zimowym. Niemniej, nie jest to ich jedyne źródło utrzymania, ponieważ w innych miesiącach przechowują koła swoich klientów, serwisują pojazdy oraz wykonują bieżące konserwacje ogumienia i felg.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy