Pierwszy film dokumentalny? Zobacz jak, to zrobić!
Filmy dokumentalne to świetny sposób na opowiedzenie swojej historii. W końcu stanowią one podstawę kinematografii. Dobrze pokazana historia zapisuje się na lata. W gatunki dokumentalnym możemy uchwycić różnorodność zachowań i okoliczności.
Chciałbyś za pomocą tego filmu zaprezentować ciekawą treść, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, co jest najważniejsze.
Liczy się pomysł na film
Pomysł na film dokumentalny musi być ujmujący, frapujący widzów. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o zrobieniu swojego filmu dokumentalnego, powinno się dobrze przemyśleć, co pragniemy w nim pokazać.
Z początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.
Scenariusz na film dokumentalny - czy musimy go mieć?
Scenariusz jest istotny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – czyli popularnie zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką, jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.
Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)
Tego sprzętu potrzebujesz do zrobienia filmu
Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamiką – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.
Tak naprawdę potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wypunktowanych poniżej:
- kamera, która wcale nie musi być najwyższej jakości, ważne jest żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
- mikrofon do rejestracji dźwięku – istotne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
- statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
- komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do fachowych programów to znakomicie, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.
Ujęcia w filmie - wskazówki
Film dokumentalny ma to do siebie, że daje nam swobodę ujęć. Jako reżyser masz istotny wpływ na jakoś zdjęć oraz ich treść. Do wyboru mamy drona, statyw, a nawet kręcenie z ręki. Zaletą jest fakt, że możemy te metody zestawić w całość! Pamiętajmy jednak, że liczy się również pomysł na film.
Cenna informacja na koniec - nagrywaj więcej niż sądzisz, że możesz potrzebować. Popularne pojęcie, jakim jest "overshooting", to w tłumaczeniu "filmowanie za wiele". A w tym gatunku filmowym, spora ilość materiału z pewnością się przydaje!