Popularne rodzaje badania USG zalecane do wykonania w ramach profilaktyki
Ultrasonografia to powszechnie wykorzystywane i bardzo popularne badanie obrazowe. Pozwala na ocenę wielu struktur w naszym ciele. Znają je dobrze kobiety, które są lub były w ciąży. Diagnostykę tego typu stosuje się jednak także w wielu innych gałęziach medycyny. Przeczytaj, na czym polega badanie USG, jak dokładnie przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania.
Co to jest badanie ultrasonograficzne?
Badanie ultrasonograficzne zalicza się do grupy badań obrazowych. Jest bardzo znane i stosowane w codziennej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG wytwarza fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tym samym czasie na ekranie USG pojawia się widok, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest całkiem bezbolesne i co istotne niegroźne. Poza uprzednio wymienionymi zastosowaniami USG stosuje się jako wsparcie w czasie biopsji jak również podczas innych zabiegów.
Wskazania do wykonania USG brzucha
USG brzucha jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tego typu badań. Jest tak, ponieważ w brzuchu jest mnóstwo różnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla prawidłowego działania organizmu bardzo ważne jest zachowanie żołądka, wątroby, nerek i jelit w dobrej kondycji. Podczas badania sprawdza się działanie, rozmiar oraz strukturę badanych organów, dlatego jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego typów chorób.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest wymagające, ponieważ należy nie jeść posiłków przez 6 do 12 godzin do czasu badania, w zależności od typu badań USG i zaleceń specjalisty.
Częściej badać powinny się głównie starsze osoby. Badania kontrolne robi się od około 20 roku życia i powtarza co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno się wykonać co najmniej raz w roku. Jeśli borykamy się z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to z pewnością specjalista zleci wykonanie USG, ale także w przypadku gdy nic nam nie dolega, to można mimo to badać się profilaktycznie.
Podstawowe badania dla kobiet
Mammografia i cytologia to bardzo istotne badania dla kobiet, ponieważ są podstawowym elementem profilaktyki antynowotworowej. USG piersi jest też bardzo ważne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, na ogół młodsze. USG jest przeważnie zalecane dla kobiet z piersiami niewielkiego rozmiaru, które trudno byłoby zbadać za pomocą mammografu. Badanie nie potrzebuje wymyślnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, ze względu na niewielką czułość piersi.
W przypadku kobiet, u których w rodzinie występował nowotwór piersi, badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat oraz powtarzane, chociaż co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi można przeprowadzać raz na dwa lata.
Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać, przynajmniej co dwa lata. Tutaj trzeba zaznaczyć, że podczas jednej wizyty można wykonać zarówno cytologię, jak i badania USG. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat kobiety powinny zapisywać się na badania raz na rok.
Wskazania do wykonania USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy to najprostszy typ badania tego organu. Umożliwia ono określenie kształtu, wymiaru oraz struktury tarczycy. Badający ma szansę stwierdzić, czy w obrębie gruczołu znajdują się torbiele oraz guzki. USG tarczycy pozwala także na wykrycie zmian, które byłyby trudne do zauważenia podczas badania fizykalnego.
W większości przypadków USG tarczycy przeprowadza się wtedy, gdy u pacjenta zostały wcześniej zdiagnozowane nieprawidłowości co do ilości hormonów tarczycowych we krwi. Najczęściej lekarz poprzedza wykonanie USG, zleceniem przeprowadzenia badań z krwi. Mają one na celu oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, między innymi TSH.