Sposoby na gromadzenie deszczówki!
Wiosną i jesienią spodziewamy się dużych odpadów deszczu, które niestety przy braku prawidłowego systemu odprowadzania deszczówki mogą spowodować zalanie domu, piwnic bądź też podwórka. Latem natomiast, gdy wody potrzebujemy najbardziej, odpadów deszczu jest bardzo niewiele, wówczas jesteśmy zmuszeni korzystać z miejskich zasobów wodnych. Są jednak sposoby, dzięki którym samem będziesz w stanie zaopatrzyć się w wodę, a dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.
Jakie mogą być problemy z odprowadzeniem wody deszczowej?
Zły montaż rynien wokół domu, czy też po prostu ich brak, będzie powodował problemy z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą zawilgocone od wiecznie lejącej się oraz spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem zbierają się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy wyprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.
Przeanalizuj metody zbierania wody deszczowej!
Gdy posiadamy stosowne zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją odpowiednio gromadzić, by później zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.
Świetnym sposobem na zbieranie deszczówki jest budowa oczka wodnego, stawu czy małego zbiornika wodnego!
Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego albo stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w trakcie silnych opadów nie został przepełniony, ale też musi być bardzo szczelny, należałoby zatem zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.
Oczywistym rozwiązaniem do łapania deszczówki jest zbiornik!
Względnie prostym oraz dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, jakie możemy magazynować w takich zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, ponieważ ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie i poprzez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.
Do zbierania deszczówki wybierz drenaże lub skrzynki rozsączające!
Chętnie wybieranym rozwiązaniem magazynowania oraz rozprowadzania wody są skrzynki z tworzywa sztucznego, zamontowane pod ziemią. Do skrzynek są dołączone sączki, które stopniowo i powoli rozprowadzają wodę po działce. Oczywiście co do ilości, jak i układu sami decydujemy o tym. Innym sposobem rozsączania wody są drenaże, które przepuszczają wodę poprzez dziurawione rury. Mimo to skrzynki okazują się dużo skuteczniejsze, dzięki możliwości magazynowania dużej ilości wody!