Zaburzenia snu – jak pozbyć się nawracającej bezsenności?
Bezsenność to uciążliwy problem, który dotyczy połowy osób żyjących na Ziemi. Każdy zmaga się z kłopotami życia codziennego, w związku z czym nie może zasnąć oraz ciągle budzi się w nocy. Jak poradzić sobie z tym problemem i zacząć normalnie żyć? Na to pytanie odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.
W wielu przypadkach problemy te wynikają z przyczyn, jakie w łatwy sposób można wyeliminować, niemniej jednak bywa także tak, że bezsenność ma znacznie bardziej istotne podłoże. Sen jest podstawowym elementem dla podtrzymania zdrowia każdego człowieka, z tej przyczyny warto się przyjrzeć problemowi oraz spróbować go rozwiązać.
Czym tak naprawdę objawia się bezsenność?
Bezsenność jest zaburzeniem snu, objawia się problemami z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy, niskiej jakości snem czy przedwczesnym wybudzaniem się.
W wielu przypadkach bezsenności towarzyszy napięcie emocjonalne pojawiające się w sytuacjach stresowych. Sen jest nadzwyczaj ważny dla poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Zatem ważne jest, ażeby o niego zadbać, niestety wiele osób lekceważy problemy ze snem. W ostatnich latach zauważa się, że bezsenność dotyka coraz więcej młodych osób, kobiet oraz mężczyzn w różnym wieku.
Jeszcze niedawno bezsenność uważano za przypadłość osób starszych, a same problemy ze snem przedstawiano jako objaw towarzyszący innym chorobom. Aktualnie jest to osobna jednostka chorobowa.
Bezsenność – najczęstsze przyczyny
Bezsenność może mieć banalne podłoże, takie jak niewygodne, nieodpowiednio dobrane łóżko bądź materac, za wysoka temperatura w pokoju, w którym śpimy, hałas dobiegający z dworu bądź migoczące światło zza okna. Te czynniki dość prosto jest wykluczyć, żeby polepszyć jakość snu.
Jednakże istnieją przyczyny bardziej złożone, wynikające z nas samych, jakie znacznie ciężej jest wyeliminować.
Są to:
- zaburzenia psychiczno-emocjonalne, przede wszystkim zaburzenia lękowe, nerwice bądź depresje,
- choroby tarczycy, w szczególności nadczynność,
- schorzenia reumatyczne,
- cukrzyca,
- chroniczne bóle,
- nowotwory,
- zaburzenia oddychania,
- bezdech senny,
- zespół niespokojnych nóg,
- menopauza,
- aplikowanie silnych leków,
- przesadne spożywanie alkoholu lub alkoholizm,
- spożywanie napojów energetycznych (energetyki, Yerba Mate, kawa) przed snem,
- przewlekły stres,
- przemęczenie,
- nieregularne pory snu.
Jakie są konsekwencje bezsenności?
Bezsenność ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Skutki bezsenności to:
- odczuwalna senność oraz uczucie zmęczenia w trakcie dnia,
- częste budzenie się w nocy albo wcześnie rano,
- uczucie niewyspania odczuwalne zaraz po obudzeniu się,
- pogorszenie nastroju, drażliwość, depresja,
- bóle głowy o charakterze napięciowym,
- obniżona koncentracja,
- problemy ze skupieniem uwagi,
- ból brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunka,
- słabsza pamięć,
- obniżona odporność,
- zwiększone ryzyko chorób przewlekłych takich, jak: choroby serca, nadciśnienie, choroby wrzodowe, zespół przewlekłego zmęczenia.
Jaką terapię stosuje się na bezsenność?
Podstawą leczenia jest właściwa diagnoza, to znaczy wykrycie przyczyny problemów ze snem. Po zidentyfikowaniu bezsenności przez lekarza rodzinnego może on skierować pacjenta do właściwego specjalisty, są to między innymi psychiatra, neurolog, kardiolog czy endokrynolog.
Zazwyczaj leczenie polega na podaniu odpowiednich środków farmakologicznych – jest to przejściowe leczenie lekami nasennymi, które łagodzi przewlekłą bezsenność.
Leczenie farmakologiczne obejmuje aplikowanie środków nasennych oraz leków uspokajających, przeciwdepresyjnych. Benzodiazepiny – m.in. znane Relanium, są główną grupą leków nasennych. Jednakże są one uzależniające i mogą wywoływać negatywne skutki uboczne, z tej przyczyny należy stosować je krótko.
Jakie metody naturalne warto zastosować?
Prócz tego w aptekach można odszukać roślinne leki bez recepty, jakie są bezpieczne oraz nie wywołują uzależnienia. W leczeniu bezsenności używane są w szczególności: kozłek lekarski, melisa lekarska, lawenda wąskolistna, męczennica cielista, chmiel zwyczajny.
Poza suplementami istnieją też inne rozwiązania na wspomaganie zasypiania. Warto unikać używek oraz kofeiny. Problematyczna jest natomiast kwestia stresu, ponieważ nie zawsze da się go całkiem wyeliminować. Próbuj więc często się relaksować się przy muzyce czy książce, a także zrezygnuj z głośnej muzyki czy emocjonujących filmów i seriali przed snem.